خانه / شبهات / پاسخ به شبهات (۲)
درآمد نفتی ۱۱۸ میلیارد دلاری سال ۹۰

پاسخ به شبهات (۲)
درآمد نفتی ۱۱۸ میلیارد دلاری سال ۹۰

روابط عمومی دفتر رییس دولت‌های نهم و دهم به یکی دیگر از مجموعه اتهامات آقای اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم در مورد سرنوشت درآمدهای نفتی سال ۱۳۹۰ پاسخ داد و طی آن تصریح کرد که آمارهای رسمی، پاسخی روشنگرانه به این اتهامات است.

15

متن پاسخ روابط عمومی دفتر رئیس دولتهای نهم و دهم به ادعای عجیب آقای جهانگیری به شرح زیر است:

آقای اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم در ادامه افتراها و اتهامات خود علیه دولت قبل، در بیست و یکم بهمن ماه سال ۱۳۹۳ ادعای عجیب و غریبی را مطرح کرد و گفت: ۱۱۸ میلیارد دلار درآمد نفتی کشور در سال ۹۰ کجا رفت؟ ما نفهمیدیم در این ۸ سال گذشته پول نفت کجا رفت؟!

همزبانی سخنگو و معاون اول

اندکی بعد آقای نوبخت سخنگوی دولت کنونی نیز در اظهاراتی حیرت انگیزتر گفت: ۷۰۰ میلیارد دلار از دارایی های کشور طی پنج تا شش سال در این کشور خورده و قورت داده شده است!
بهترین پاسخ به ادعای مطرح شده ، مراجعه به آمارهای رسمی کشور است.
دیوان محاسبات، سازمان مدیریت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و صندوق توسعه ملی، نحوه مصرف درامد سالیانه کشور از محل فروش نفت را در گزارش های خود مشخص کرده اند، که به عنوان نمونه ، گزارش عملکرد بودجه سال ۹۰ که از سوی نهادهای نظارتی منتشر شده است ، مورد بررسی قرار می گیرد.
آمارها چه می گویند:
به استناد گزارش‌های رسمی دستگاههای مزبور ، در سال ۱۳۹۰، رقمی معادل ۱۱۸ میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت ، صرف موارد مندرج در جدول زیر شده است:

جدول-مهر2

مصارف بند ۲ بودجه ۹۰ ، طبق مفاد صریح قانون بودجه همان سال ، شامل موارد زیر بوده است:
۳ میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی
۳ میلیارد دلار برای بخش سلامت
۱۰۰ میلیون دلار برای احداث و بازسازی عتبات عالیات
۲۵۰ میلیون دلار برای خرید هواپیما
یک میلیارد دلار برای مهار آبهای مرزی و مهار ریزگردها و احیاء دریاچه ها و تالاب های کشور
یک میلیارددلار بابت یارانه سود تسهیلات و جوایز صادراتی و افزایش سرمایه بانکهای دولتی
یک میلیارد دلار بابت صندوق بیمه محصولات کشاورزی
یک میلیارد دلار بابت صندوق نوآوری و شکوفایی
۵۰۰  میلیون دلار بابت تضمینهای ماده ۶۲ قانون محاسبات عمومی
۶۲ میلیون دلار بابت ساماندهی پره های صیادی
۲۰۰ میلیون دلار بابت بازپرداخت تعهدات ارزی
۵۰۰ میلیون دلار برای آب رسانی به روستاها
مجموع این ارقام حدود ۱۱٫۶ میلیارد دلار می شود.
به این ترتیب بوضوح مشخص شد که درامد حاصل از فروش نفت در سال ۹۰ در کجا و چگونه هزینه شده است.
تضعیف نهادهای نظارتی
نهادهایی مانند ذیحساب خزانه داری کل کشور ، حسابرس دیوان محاسبات ، سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی بر خرج کرد ریال به ریال درامد ملی ، نظارت می کنند و گزارش های آنان در دسترس عموم قرار دارد و مرتبا برای مسئولان کشور از جمله معاون اول و معاون برنامه ریزی رئیس جمهور ارسال می شود. روشن است که ادعای آقایان قبل از هرچیز موجب تضعیف دستگاه های نظارتی است .
ادعاهای بی سند
آقایان جهانگیری و نوبخت تا کنون نه سندی دال بر صحت ادعاهای خود ارائه داده اند و نه گفته‌‌اند که مدعای آنها کجا و چگونه شکل گرفته است.
پرسش های بی پاسخ!
با توضیحات داده شده ، اینک مردم در برابر این پرسش قرار گرفته اند که چگونه ممکن است بخش های مسئول نظارت قانونی بر دخل و خرج کشور، ساکت بمانند و داعیه ای نداشته باشند، اما آقایان جهانگیری و نوبخت بدون هرگونه استنادی و فقط با کلی گویی و اتهام زنی به کسانی که امکانی برای دفاع از خود ندارند، از خوردن و قورت دادن اموال عمومی سخن به میان آورند؟! بنابراین طرح ادعای افترا آمیز مانند آنچه آقای جهانگیری مطرح کرده است، قبل از هر چیز، صحت کارکرد نهادهای نظارتی را مخدوش می سازد.
به راستی اگر دیگران با همین جهت گیری، به ارزیابی عملکرد دولت یازدهم بپردازند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا آقایان جهانگیری و نوبخت به اسناد و گزارش های خزانه داری کل کشور، دیوان محاسبات و سایر مراجع نظارتی که مستمرا برای آنان ارسال می شود، دسترسی ندارند؟ آیا چنین رفتاری از سوی افرادی مانند این آقایان را می توان حاکی از بی اطلاعی آنها از ساختارهای کشور دانست؟ آیا کسی وجود دارد که ادعای بی اطلاعی از کارکرد ساختارهای رسمی و عدم دسترسی به مراجع نظارتی را از معاون اول و سخنگوی دولت بپذیرد؟ آیا هدف از نشر چنین ادعاهایی صرفا سرپوش گذاشتن بر “دستاورد هیچ” در دولت یازدهم است یا اینکه هدف دیگری را نیز در دستور کار خود دارند؟
وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ

مطالب دیگر

پیام (4)

سومین بیانیه تشریحی دکتر احمدی نژاد ؛
طرح این ادعاهای خلاف ، توجیه گر و سرپوشی بر کدام ضعف ها و ناکارامدی ها و اقدامات در دولت فعلی بوده است؟

دکتر احمدی نژاد در یک بیانیه تشریحی اعلام کرد که شرایط امروز کشور وی را ...

۳۳ نظر

 1. خدا شما را برای این مملکت حفظ کند…
  انشاالله.

  مردم ایران دقیقا به شما نیاز دارند.

 2. سلام بر رییس جمهور مردمی در آمار معادل یک میلیارد دلار برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده واگر همین مبلغ هم در سالهای بعد هزینه شده باشد چرا دریاچه ارومیه خشک شده است .من چند روز پیش به آن یکی از شهرهای کناری دریاچه ارومیه رفته بودم وترس مردم از طوفان نمک بسیار زیاد بود ومی گفتند اگر این طوفان شروع شود نمک زندگی مردم رانابود خواهد کرد.واین طوفان شاید تاخود تهران هم برسد .ومردم از خدمات شما به نیکی یاد می کردند .

  • اسد جان باید بدانی که در اثر تغییر اقلیم بارندگی کم شده ومنابع آب محدود شده دریاچه ارومیه هم از ۱۴ سال پیش در حال خشک شدن است دولت باید نظر پرفسور کردوانی را محترم دانسته و اب شیرین ارس و رود های دیگر را وارد دریاچه نکند تا شورابه درست کند بلکه باید بپزیرد دریاچه در حال مرگ است نمک های آن بوسیله بخش خصوصی یا دولتی برای کاربرد صنعتی یا غذایی جمع آوری شده وبجای آن یک لایه خاک برای تثبیت نمک وکاشت گیاهان مناسب آن منطقه برداشته شود

 3. من فقط منتظرم تا سال ۹۶ دمار از روزگار دروغ گویان و یاوه گویان در آوری
  آقای احمدی نژاد
  همین

 4. سلام دکتر جونم
  خدا را شکر به حرف اومدی
  تو که ما را کشتی!

 5. سلام بر مرد بزرگ ایران زمین لحظه شماری میکنم تا روزی که قدرت را در دست بگیری وبساط و سفره دروغگویان و افترا زنندگان را برچینی به امید حق

  • همیشه انسانهای پاکدست زبانی نافذ دارند چرا که نقطه ضغفی در زندگیشان برای سرکوب آنها وحود ندارد و آقای دکتر احمدی نژاد شما از این دسته بودی زیرا که بدون ترس لب به افشا می گشودی و ترسی نداشتی.پاکی و شجاعت شما ستودنیست.منتظر شما هستیم.ان شاالله

 6. سلام بر تو ای مرد آزاده که ایران را برای سالها ساختی و آیندگان خواهند فهمید، درود بر تو ای رجائی زمانه

  • حسین حبیبی از لاهیجان

   علی اقا عزیز دلم گل گفتی
   در زمان ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد وسفر استانی به شهرم استان گیلان تشریف اوردند و بودجه برای تعریض جاده استانه اشرفیه به شهر ساحلی بندر کیاشهر وجاده عرض ۱۰ متری را به برکت سفر استانی دکتر احمدی نژاد ۳۰ متر شد هزاران بار به دکتر احمدی نژاد درود می فرستم و کارهای دیگر ………………. ………………………………………………………………………….

 7. با سلام.من عضو احزاب نیستم و جناحی برخورد نمی کنم.ولی این را تایید می کنم که کاری که در دولت ۹ و ۱۰ انجام شد در هیچ دولت قبل و بعد انجام نشده است.هر که می خواهد برای مملکت کار کند و فقط کار کند از هر جناحی که می خواهد باشد.البته نقطه ضعف دولت احمدی نژاد ، حضور… بود که باعث ضربه به دکتر احمدی نژاد شدند.

 8. دکتر احمدی نژاد سلام در محاصره کثیف دزد های مرفه هستی که با تبلیغات خارجی سعی در تخریب شما دارند در قلب و وجود ماهستید و تلاش بی وقفه شمارو ستایش میکنم دکتر عزیز فتنه گرها عمرشان بسرامده تا اخرین نفس حمایتت میکنم

  یا علی

 9. دکتر تو تو قلب ملت خودت جا داری
  دلگیر از این حرفا نباش
  مردم خودشون راحت میفهمن کی دلسوز بود و از بفکر درد ملت بود
  دکتر به روح بابات قسمت میدیم که برا انتخابات آتی برگردی
  رهبر تو رو میخواد
  ایران تورو میخواد
  ملت تو رو میخواد
  دنیا تو رو میخواد

  احمدی نژاد رو عاشقای این اسلام ناب و عاشقان آزادگی و ظلم ستیزی و عاشقان این سرزمین درک میکنن فقط

  زنده باد احمدی نژاد

  دوست دارم دکتر

 10. تو یه سپاه مرد آزاده ای دکتر
  سپاهی مرد آزاده
  به تنها تیر ترکش
  آزمون تلخشان را اینک آماده
  تویی آرش
  جهانی را تو با قلبت توانی زیر و رو کردن

  زنده باد دولت عشق و آزادگی و ظلم ستیزی

  تو رنگ ترانه ی عشقی
  سپید چو روی ماه
  تو سبزی، سپیدی، سرخ میمانی
  تو رنگ پرچم مردمان ایرانی
  زمانه تو را فریاد میزند، بشنو

  برپایی مجدد دولت عشق آرزوی ماست دکتر
  زنده باد احمدی نژاد

 11. دکتر جان تورا بخدا اینبار اگر انشالله آمدی خیلی به دور و بریات دقت کن ، خائن و فتنه گر و آدم دورو زیادن از الان افرادت رو شناسایی کن . به امید ورود دوباره شما و همراهی و دلگرمی برای رهبری عزیز

 12. با سلام
  با علی موافقم دکتر به دور و بریات دقت کن
  موفق باشی

 13. سلام دکتر جان
  شما رو بیشتر از رییس فعلی دولت قبول دارم منتها چند تا سوال خیلی ذهنم رو مشغول کرده . اگر دیدید حتما جوابش رو بدید.

  ۱- چرا با این هجمه ای که علیه شما راه انداختن جوابی نمیدید ؟ چرا تیمی رو مسئول روشنگری بصورت شفاق و با سند تعیین نمیکنید ؟ چرا هر جا میرسیم میگن همه این گرفتاری ها از دولت شماست و من نباید بصورت رسمی پاسخش رو بشنوم ؟

  ۲- معلوم نیست که اگر رئیس جمهور فعلی یا حتی قبلی ها در شرایط سال ۹۱ قرار میگرفتن با اون وضع تحریمی که راه افتاد میتونستند بهتر از شما عمل کنند یا نه . هر کس را باید با دوره خود و شرایط خودش مقایسه کرد . چرا شما سکوت کردید دکتر ؟ چرا یکی از نمایندگان مجلس که خیلی بی ادبانه میگه شما صلاحیت ورود ندارید جوابش داده نمیشه ؟ اگر جایی هست بگید ما مراجعه کنیم.

  ۳- دکتر جان من نمیدونم آیا شما برنامه ای برای حضور مجدد در عرصه سیاسی کشور رو دارید یا نه . اگر دارید خواهشا یه جوری اطلاع بدید .

  ۴- خواهشا یه پاسخی در مورد معاون اول و کلا تیم کاریتون که الان متهم شدند بدید تا بیشتر بدونیم . دکتر جان من از شخص خودتون هیچ شک و شبهه ای ندارم منتها اطرافیان شما یکم …..

  ایشالا انتخابات ۹۶

 14. با سلام
  همین اول کار بگم که من در انتخابات سال ۱۳۸۸ به آقای احمدی نژاد رای ندادم و اصلا احمدی نژادی نیستم.
  فقط می خوام به آقای نوبخت و امثال ایشان بگم بهتره بجای حمله به دولت گذشته به فکر انجام وظایف خودشون باشن.
  من هر وقط این تلوزیون رو روشن میکنم دارن از احمدی نژاد بد میگن. بد نیست یه کم هم بشینن فکرکنن اگه نکته خوبی در دولت قبل بوده تقویت کنن و اگه نکته بدی بوده واقعا به جای تو بوق کردن علاجش کنن.
  در ضمن این آقای روحانی یکمی هم زیردستای خودشو به اعتدال نصیحت کنه.
  آخرین حرفمم به آقای احمدی نژاد اینه که بالاخره ما هم عقل داریم و هر چی بگن رو باور نمیکنیم، حالا شما بزار اینا بگن در دولت قبلی قحطی اومده، ما که میدونیم اینجوریا هم نبوده.

  • حسین حبیبی از لاهیجان

   اقا محسن عزیزم سلام و علیکم
   سال ۱۳۹۳ سرشماری کشاورزی ۴۵ روز حدوا ۵۰ روستای شهرستانم امار گیری بودم اکثر روستاییان احوال دکتر احمدی نژاد را میگرفتند و صلوات به روح پدر و مادر دکتر احمدی نژاد میفرستادند و از کارهای خوب دکتر احمدی نژاد وام مسکن روستایی و یارانه ها …………………….. صحبت میکردند
   بهار ۱۳۹۶ منتظر دکتر احمدی نژادم

 15. اینها برای پوشاندن نقطه ضعفها و عملکرد بدشان چاره ای جز تزویر وفریب ندارند اینها کسانی هستند که منافع ملی برایشان اهمیتی ندارد فقط به فکر منافع حزبی خودشان به هر قیمتی هستند درود بر احمدی نژاد فرا جناحی مدافع عدالت وانسانیت

 16. سلام و درود بر رییس جمهور قلبها
  ما منتظریم تا دوره بعد که مجددا بر قلبهای ایرانی حکومت کنی.همیشه با شماییم.

  . اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

 17. مرگ بر فتنه گر

  دکتر رسانه ملی دستشون افتاده هر چیزی رو بلغور می کنن دو سال دیگه دوست دارم یه هفته ی اول فقط جواب های این انسان های…رو بدی.

 18. سلام.من میانسال هستم و از نسل انقلاب. با فهم و با تجربه ای که از اول انقلاب و جریانات سیاسی داشتم به دکتر رای دادم.خیلی فحش و بد وبیراه شنیدم.اما تا کنون نظرم تغییر نکرده.فقط از سیاست و از دنیای امروز بدم اومده چون به چشم خودم دیدم چطور رسانه ها و دشمن می تونن از یک ادم مخلص یک تصویر سیاه تولید کنن و بخورد ادم های بی تجربه بدن.بچه که بودم می شنیدم امام علی از ظلم و جور و حماقت های مردم با چاه درد دل می کردن برام عجیب بود که چطور مردم می تونن اینقدر راحت قدرت تشخیصشون رو از دست بدن .اما توی مدت ریاست اقای دکتر بچشم خودم دیدم دزد ها و مال ملتخورهایی که احساس خطر می کردن برای حفظ منافعشون چه ها کردن.و الان هم به هدفشون رسیدن .فریبکارهایی که از احساسات جوانان بی تجربه و کم مطالعه و غربزده بهره بردن.واقعا احساس تاسف می کنم .البته قبول دارم اقای دکتر اشتباهاتی داشتن مثل بقیه ادمها ولی شاید از کم بودن تجربه سیاسیشون بوده .اقای دکتر فکر می کردن باخلوص و عشق به مردم و مستضعفین در این دنیای سیاست های رذیلانه میشه موفق شد.که دیدیم زور و زر و تزویر برنده شد.بامید ظهور ان فرقان حقیقی که حق و باطل را فقط او می تواند جدا کند.

 19. سلام دکتر خودمون . جیگر برگرد ولی قهر نکن آفرین . تو این ۴ سال هم که میایی یکی بزار تو دولت بعدی که بیاد مثل پوتین و مدودف . خداییش از بعضی کارات ناراضی بودم ولی در مجموع هرچی شما میزدی تو سر آمریکا و انگلیس و اسرائیل اینها دم به ساعت به مردم و شورای نگهبان حمله میکنند .

 20. سلام ما همه هستیم…

 21. قیطران از روستای حی

  ما نوکرتیم محمود جان ولی دوربریاتو بپا … خرابت نکنند ……درود برتو ای مرد شجاع

 22. امان از دست شبه روشنفکرهای غرب زده مرفه؛ ای کاش می فهمیدن که عزت وسربلندی حتی با وجود فشار تحریم و بیکاری بسیار باارزش تر از بودن زیر سلطه استکبار و ذلت است . خواسته یا ناخواسته فقط به ضرر ملت کار میکنن. خدایا خودت کمکمون کن

 23. خودت گلی ،توانتخاب دورو وریات فقط خدارو در نظر بگیر ،
  چهارسالها خیلی اومده ورفته ،بعدشو بچسب

 24. سلام، لطفا آمار درآمد نفتی کل دولت های نهم و دهم رو منتشر کنید. به دروغ آمار ۸۰۰ میلیارد دلار رو ذکر می کنند. شما به عنوان مرجع آمار بانک مرکزی و گزارش تفریغ دیوان محاسبات رو در سایت بگذارید.

  • جناب آقای دکتر احمدی نژاد منتظر حضور گرمتان در سال ۹۶ هستیم کاش بیایی و دوباره صنعت جانی بگیرد کاش بیایی و کارها رونق بگیرد
   دوستت دارم…

 25. دکتر اگر شرایط دور دوم شما را که مشکلات پولی داخلی را خودشان درست کردند وناموفقان دور دوم کارشکنی کردند واستکبار را امیدوار وگستاخ کردن که تحریم وفشار وضع کند حقا وانصافا خوب مدیریت کردید .حالا که خود سکان دار شدند واستکبار مشورت ونشت سازگارانه را پیشه کرده چرا وضع از ان زمان بهتر نشد . چه دادند چه گرفتند .تحقیر هم حد دارد . مقاومت شما در همه صحنه ها ستودنی است .در صحنه ۹۶ موضع گیری کن وجدانا انتظار همه همفکرانت است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *