خانه / پربازدید / دکتر احمدی نژاد در جمع مردم تبریز:
زبان آذری، سرمایه‌ فرهنگ و تمدن ملت ایران

دکتر احمدی نژاد در جمع مردم تبریز:
زبان آذری، سرمایه‌ فرهنگ و تمدن ملت ایران

IMG10335472

زبان آذری یکی از بهترین، کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین زبان‌هایی است که پشتوانه فرهنگ ملت ایران است. آذربایجان همواره دیار پرورش و خیزش و قیام مردان و زنان مجاهد، عالم، فقیه، عارف و سیاستمداری بوده است.  ملت ایران به وجود این مردم افتخار می‌کند. اگر نبود ۲۹ بهمن ۵۶ معلوم نبود که امروز ملت ایران در کجای تاریخ قرار داشت. انسجام، ایمان و شجاعت مردم تبریز در ۲۹ بهمن در حقیقت کمر طاغوت را شکست و پیروزی انقلاب را تضمین کرد.

در دوران دفاع مقدس سرداران این دیار مردان و مجاهدان مومن در صف دفاع ایستادند و با شجاعت و فداکاری از کیان، شرف، ناموس و از تمامیت ارضی ملت ایران با قدرت دفاع کردند. ما امروز امنیت، عزت و استقلال خود را مدیون رزمندگان به ویژه رزمندگان سلحشور لشکر سرافراز عاشورا هستیم.

فرهنگ، ادبیات و سنت‌های مردم آذربایجان سرمایه‌ای بی‌بدیل و ارزشمند برای ملت ایران، انقلاب اسلامی و برای همه ملت‌های آزادیخواه و عدالتخواه است، آذربایجان سرزمین فرهنگ، هنر و تمدن است. ایمان، سلحشوری، مردانگی، عشق، محبت و مودت مردم آذربایجان ذخیره‌ای پایان‌ناپذیر برای انقلاب، فرهنگ و عزت ایران زمین است.

همه ویژگی‌های فرهنگی آذربایجان ذخیره ملت و پشتوانه ملت ایران است. زبان آذری یکی از بهترین، کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین زبان‌هایی است که پشتوانه فرهنگ ملت ایران است.  زبان ترکی زبان حماسه، مرثیه، غیرت، شرف، ایمان و مروت ایران است و باید این زبان را حفظ و ترویج کنیم.

در طول این مدت با کمال میل و صمیم قلب تلاش کردم براساس قاعده، قانون و دستور زبان پرارزش ترکی آذری را فرا بگیرم و امروز یکی از افتخارات من این است که به راحتی می‌توانم با برادران و خواهران آذری با زبان هنر و ادب، ترکی آذری صحبت بکنم.

زبان آذری از سرمایه‌های فرهنگ و تمدن ملت ایران می باشد و به همین دلیل است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی از همکارانم خواستم تا اجازه دهند برای صیانت، ترویج و توسعه این زبان اصیل، کرسی‌های زبان ترکی در دانشگاه‌ها بر پا شود.  امروز یک روز تاریخی برای ملت آذربایجان است چرا که مدت‌ها بود بحث تدریس این زبان در دانشگاه‌ها مطرح می‌شد ولی برخی‌ها ابراز نگرانی می‌کردند.

در پاسخ مخالفان می‌گفتم این زبان سرمایه فرهنگی ایران است باید حفظ شود ولی برخی‌ها ابراز نگرانی می‌کردند که من از آنان می‌خواستم بگویند نگران چه چیزی هستند در حالی که مردم آذربایجان حافظ و سر ایران است. من در مقابل مخالفان گفتم، شما که این قدر در برابر این زبان که ظرف مرثیه، ادب، هنر و حساسیت ماست، ‌ابراز نگرانی می‌کنید چرا در برابر ترویج زبان استعمار انگلیسی این قدر نگران نیستید.

من به آنان گفتم که مشکل این است که شما با زبان ترکی آشنا نیستید، ای کاش یک ماه محرم میهمان مردم آذربایجان باشید و ببینید که مداحان ائمه اطهار چگونه با بیان یک کلمه تمام وجود شما را با زبان آذری زیر و رو می‌کنند. زبان ترکی، زبان عشق به اهل بیت و اسلام ناب ایران عزیز و سرافراز است.

ورزشگاه تختی تبریز/ ۱۸ خرداد ماه ۱۳۸۸

مطالب دیگر

۲۰۱۵-۰۲-۲۰ ۲۳.۱۳.۳۸

در حاشیه مراسم یادبود والده؛
سخنرانی دکتر احمدی نژاد در مسجد نظیروندی تبریز

دکتر احمدی نژاد در پایان مراسم یادبود والده گرامی شان در مسجد نظیروندی تبریز به اصرار مردم دقایقی به سخنرانی پرداختند.

۱۸ نظر

 1. خدا یا یه ادم ولایتی مثل احمدی نزاد برامون بفرست

 2. گفته بودی دچار باید بود … مرد این روزگار باید بود … گفته بودی بهار در راه است … ماه باران سوار در راه است…
  گفته بودی ولی نشد انگار…

 3. من دکتر رو بهترین گزینه موجود برای ریاست جمهوری میدونم ………………….ولی انتظار دارم بیشتر از گذشته ولایی باشند………………هر چه ولاییتر محبوبتر موفق تر به سعادت نز…

  • ولایت نکته مهمی است که انتظار می رود ایشان به آن تمکین کنند… و مواضع خود را هر چه سریع تر نسبت به امام حاضر امت بیان نمایند و اینکه چقدر در آینده ای نه چندان دور از بیانات معظم له بهره خواهند جست…
   مضمونی از جمله یکی از بزرگان رو مینویسم:گوشتان به دهان رهبری باشد که ایشان گوشان به دهان مبارک حضرت ولی عصر می باشد.

 4. اسوه خادمی ملت ،دولت بهاراست وبس.

 5. با سلام خدمت مرد بزرگ . صبور . حامی فقرا وکارمندان ومستضعفان و روستاییان و شهرنشینان . چه بگوییم از تهمت هایی که به شما زدند و خم به ابرو نیاوردی. ناسزا گفتند و جوابی ندادی . لطیفه ها براتون ساختندو خودشما با صبوری خندیدی. درحال حاضر نیز هرکاری میکنن که شمارو از چشم مردم بندازن و صبورانه سکوت کردین . آرامش زیبای شما حال همه مارو خوب میکنه دکتر جان مردم ایران ازقبل بیدارترشدن و هرچیزی و که نمیدونستن الان دیگه فهمیدن قسمت میدیم به امام زمان دوباره این مردم مظلوم ایران و یاری کن و به خاطر این مردم و به یاری امام زمان و مقام رهبری قدرتمندتراز قبل برای سال ۹۶ آماده باشین که چشم و امید این مردم اول به خدا بعد به وجود حضرتعالی میباشد خدا شاهده این خواسته ۹۰درصد مردم است به امید پیروزی در انتخابات ۹۶ از طرف همه مردم ایران

 6. امیرتبریز اوغلی

  یاشا سردار بت شکن. مردم این دیار تورک زبانان حساس هستن به این موضع ما زبانمان تورک هستن و دیارمان اذربایجان.. دکتر راستش اینجا همه ساز بد میزنن . خیلی بهمون ظلم میشه.. زبان ما هویت ماست پس ان را برگردان به ما. تشکر

 7. خدا احمدی را حفظ کن

 8. سلام و درود بی پایان خدای مهربان بر احمدی نژاد بزرگ که نه تنها شایستگی و لیاقت این کشور اسلامی را دارند بلکه با توجه به مدیریت شجاعت و عدالت بی نظیر و همچنین تجربه ریاست و اداره امور جهانی،توانایی مدیریت امور جهانی را نیز دارند و با توجه به حوادث چند سال اخیر و شعله ور شدن(جرقه اولیه)آتش جنگ جهانی سوم،به یاری خدای قادر و متعال،پیروزی نهایی جبهه حق بر باطل ممکن و میسر خواهد شد و نظام متحد جهانی با شعار عدالت مستقر میشود که به نظر میرسد لایق ترین فرد برای رهبری جهان آینده ایشان باشند.

 9. دکتر احمدی نژاد مرد دورانهای سخت هستن و اگر بیجا نباشه باید گفت ذخیره اسلامن. جعلک ال… من الانصار الحجته. انشاالله.

 10. چوخ ممنون آقای دکتر . الله سنی ساخلاسین

 11. درود بر شجاع ترین و صادقترین مرد سیاسی ایران

 12. دکترعزیز انشاالله منتظریم که میدان دارباشید حسین وار همیشه در صحنه باشید مطمئن باشید بازهم طوفان قبل بین عموم مردم به پا خواهد شد که نامردان به در خواهند… در انتظاریم

 13. درود برشما اقای احمدی نژاد تنها آدم صادقی که حامی مردم مظلوم ایران دیدم شما بودید زنده باشید هر کجا که هستید به امید خدا در انتخابات۹۶

 14. یاشاسین دوکتور احمدی نیژاد قلبیمیزین سلطانی.

 15. حسین علی نیا

  سلام دکترجان بیا ماروازاین وضع وحشتناک نجات بده

 16. سیاست مدار خوبی هستین که بلدین رو تعصب ما ترکای اذری مانور بدین

  در کل راضیم ازتون دکتر

 17. سلام
  چرا آقای دکتر احمدی نژاد به هشت بندی نمیاند ، در دوران ریاست جمهوریشون ، مردم این منطقه یه درخواست (روی یه طاقه ۵۰ متری پارچه) با هزاران امضا فرستادند ولی ایشون نیومدند ، انتظار داریم الان بیاند ، اینجا اکثریت قریب به اتفاق حامی احمدی نجات هستند ، آقای دکتر لطفا و خواهشا بیا مطمئن باش استقبال بسیار باشکوهی خواهی شد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *